Egzamin na uprawnienia budowalne – co warto wiedzieć?

Branża budowlana to sposobność pracy na różnorakich stanowiskach. Warto mieć na uwadze natomiast o tym, by zadbać o swój rozwój, a więc zdobywać nowe kompetencje, które pozwolą nam na zwiększenie zakresu zadań, a tym samym też zarabianie większych pieniędzy. Aby to zyskać, ze stuprocentową pewnością powinno się zapisać się na egzamin na uprawnienia budowlane, który organizowany jest dwa razy w roku przez komisje okręgowe polskiej izby Inżynierów Budownictwa.

Warto tutaj wspomnieć, że taki egzamin składa się z dwóch etapów. 1szy stopień to test. Po zdaniu tego etapu można przystąpić do następnego, czyli egzaminu ustnego zdawanego przed komisję kwalifikacyjną. Po pozytywnym zdaniu obu części komisja wydaje decyzję administracyjną, która w formie certyfikatu uprawnia nas do prowadzenia samodzielnych prac technicznych w budownictwie. Warto mieć na uwadze natomiast o tym, że do takiego egzaminu trzeba się w prawidłowy sposób przygotować korzystając z kodów czy aplikacji, które zawierają aktualną oraz wiarygodną bazę pytań wraz z odpowiedziami.
Uzyskanie kompetencji i uprawnień w budownictwie – na co zwrócić uwagę?
Nie ulega wątpliwości, że takie uprawnienia z całkowitą czyli stu procentową pewnością przydadzą nam się w pracy. Warto wspomnieć natomiast o tym, że osoby, które pragną zyskać uprawnienia budowlane muszą spełniać kryteria, które dotyczą zarówno wykształcenia jak również praktyki w budownictwie. Przy tym, powinniśmy zdecydować się na specjalność, w obrębie której pragniemy takie dodatkowe kompetencje pozyskać. Wyróżnia się dwie kategorie uprawnień, mianowicie do projektowania a także kierowania pracami budowlanymi. Jednak tutaj dzielą się na szereg specjalności, takich jak specjalności architektoniczna, konstrukcyjno-budowlana, instalacyjna oraz inżynieryjna. A przy tym, takie uprawnienia mogą być wydawane zarówno w formie ograniczonej, jak również bez ograniczeń. Jeżeli chodzi o uprawnienia w formie ograniczonej to dotyczą one zazwyczaj typowych obiektów czy budynków. Pamiętajmy też o tym, że uprawnienia budowlane, które umożliwiają samodzielne prowadzenie prac technicznych pozwolą nam na powiększenie kompetencji, a to wiąże się także z lepszymi zarobkami. Warto więc skorzystać z każdej sposobności, która daje nam szansę na poszerzenie kompetencji czy zdobycie lepszej pracy.

Zobacz również: uprawnienia budowlane.