Czym są pętle indukcyjne

Koncepcja indukcji powstała w epoce greckiej. Później koncepcja ta stała się popularna w XVII wieku i wykazała bezpośredni związek między prądem elektrycznym a magnetyzmem. Doprowadziło to do powstania pierwszej cewki indukcyjnej – zespołu drutu owiniętego wokół drewnianego rdzenia.

Kilka ulepszeń sprawiło, że cewki indukcyjne stały się bardziej wydajne i wytwarzały silniejsze i bardziej kierunkowe sygnały. Obecnie cewki indukcyjne są używane w wielu dziedzinach technologicznych, takich jak elektromagnetyzm, elektronika i przenoszenie mocy.
Jak funkcjonuje pętla indukcyjna?
Wykorzystuje ona zmienne prądy elektryczne do budowy fal elektromagnetycznych, które przemieszczają się przez materiały przewodzące. Fale te przenoszą informacje z jednego źródła do drugiego. Co więcej różnorakie cechy, tj. siła lub częstotliwość, można zmodyfikować, zmieniając prąd w pętli indukcyjnej. Ze względu na swoją uniwersalność pętle indukcyjne znajdują przeznaczenie w różnych układach technologicznych, takich jak silniki, wzmacniacze i obwody transimpedancyjne. Są one także szeroko stosowane w przemyśle medycznym, wojskowym i obronnym.
Rodzaje oraz sposób zastosowania pętli indukcyjnej.
Przez lata wynaleziono i wdrożono różnorodne rodzaje pętli indukcyjnych. Najpopularniejszy rodzaj składa się z okrągłej cewki z uzwojeniami na metalowej ramie. Istnieją też prostokątne pętle z wieloma płaszczyznami nawijania na metalowej ramie. Niektóre cewki mają zewnętrzne połączenia, które pozwalają na proste dodawanie lub usuwanie metalowych elementów zwanych rdzeniami, albo za cieniami. Cewki mogą mieć także połączenia wewnętrzne, w których w rdzeniu zamieszczone są elementy metalowe, tj. aluminium albo miedź. Te wewnętrzne połączenia mogą poprawić ogólną wydajność pętli bez dodawania dodatkowego ciężaru albo rozmiaru.
Pętle indukcyjne są proste w użyciu; to czyni je idealnymi do celów dydaktycznych i szkoleniowych. Przykładowo inżynierowie mogą wykorzystać pętle indukcyjne do zademonstrowania różnorakich kształtów fal elektromagnetycznych i ich wpływu na konwersję prądu. A dodatkowo personel wojskowy używa pętle do określania natężenia pola magnetycznego w różnych lokalizacjach. Te zastosowania sprawiają, że są proste do zrozumienia i zastosowania w rzeczywistych sytuacjach.
Technologia znana od pokoleń.
Chociaż pętle indukcyjne używa się od setek lat, dopiero niedawno zostały one uznane za użyteczną koncepcję samą w sobie. Takie pętle są używane w wielu dziedzinach technologicznych, w których potrzebne są zmiany – w szczególności w zastosowaniach wojskowych i medycynie. Ostatecznie koncepcja indukcyjna ma wykorzystanie we wszystkich obszarach technologii, co czyni ją jednym z największych dzieł ludzkości!

Zobacz także: pętle indukcyjne.