Skany 3d – zastosowanie

Technologia 3d jest wykorzystywana z powodzeniem w różnorakich dziedzinach. Rozwiązania z jej zakresu dają ogromne sposobów różnym branżom. Kiedyś postrzegana w kategoriach nowinki bez większego znaczenia stała się pełnoprawną technologią, która odgrywa coraz większą rolę i zyskuje coraz większe uznanie.

Jedną z jej kluczowych technik jest skanowanie przestrzenne, które umożliwia na dokładne odwzorowanie kształtu skanowanego obiektu.
Zastosowanie skanowania w technologii 3d
Obszarów, gdzie wykorzystywane są techniki 3d, jest bardzo wiele i ciągle ich przybywa. Do niedawna większość kojarzyła technologią trójwymiarową z filmami w technologii 3d lub grami komputerowymi. Oczywiście wciąż technologia 3d jest tam wykorzystywana. Powstające gry zachwycają efektami specjalnymi uzyskanymi dzięki technikom skanowanie przestrzennego. Dzisiaj nasza świadomość dotycząca znaczenia rozwiązań w technologii 3d jest znacznie większa. Co za tym idzie, zakres stosowania tych technik jest nieustannie rozszerzany.
Wśród najciekawszych i najbardziej użytecznych rozwiązań technologicznych zdecydowanie znajduje się skanowanie 3d. Skanowanie w tradycyjnym wydaniu znaczy rejestrowanie informacji lub obrazu oraz zapisywanie ich w postaci cyfrowej na nośnik pamięci, w przypadku skanera podłączonego do komputera będzie to dysk twardy. W sytuacji skanowania 3d skaner zbierają dane o kształcie obiektu. Jest to technologia niebywale użyteczna. Wykonywany tą techniką skan 3d cechuje się dokładnością do 0,02mm. Tak precyzyjne dane pozwalają na tworzeniu idealnych ze wzorem modeli i prototypów. Jest to technika zwłaszcza przydatna w medycynie. Dzięki niej powstają protezy i doskonale dopasowane ortezy. W stomatologii na bazie skanów powstają implanty. Z kolei w budownictwie na dużą skalę wykorzystywane jest skanowanie laserowe 3d, które pozwala na inwentaryzację obiektów, do których dostęp jest utrudniony. Dzięki zastosowaniu techniki laserowej można zebrać szczegółowe dane z odległości. Skanowanie trójwymiarowe jest również wykorzystywane do digitalizacji zabytków i budowy cyfrowych archiwów zbiorów. Pozwala na tworzenie wiernych replik przedmiotów, na przykład obiektów muzealnych. W ten sposób przy zastosowaniu skanerów 3d cenne przedmioty nie są narażone na uszkodzenia.
Zobacz: artec Leo.