Wspaniałe wakacje w Grecji

Magiczne Cyklady – śliczne i bardzo chętnie odwiedzane przez turystów wyspy greckie, z pewnością zasługują na uwagę. Największą i najchętniej odwiedzaną ze wszystkich wysp tego archipelagu jest Naksos – górzysta wyspa kusząca zielenią a także cudownymi przykładami architektury. Nie brak tu pamiątek z czasów weneckiej okupacji, nie brak obronnych rezydencji oraz osad, które zakładane były przez osadników z Krety.

Dzięki licznym zabytkom a także świetnym warunkom do wypoczynku, na tej wyspie turystyka rozwija się bardzo dobrze. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy właśnie na Nakos postanowią spędzić wczasy?

Nakos to głównie niezwykły, rolniczy krajobraz. Istotną rolę odgrywają tu uprawy oliwek a także cytryn, można się tu też spotkać z rozległymi winnicami. Turystka jest dodatkowym źródłem pensji dla mieszkańców wyspy, którzy bardzo chętnie przyjmują gości z swych domach. Port oraz pobliskie plaże są okupowane przez turystów w sezonie wakacyjnym, mniejsze jest natomiast zainteresowanie innymi atrakcjami tej wyspy. A szkoda, bo ma się ona czym pochwalić.

Ośrodkiem, którego w czasie pobytu na wyspie pominąć nie można, jest miasto Naksos. Można tu zobaczyć pozostałości weneckich fortyfikacji a także ciekawą zabudowę w pobliżu portu. Warto również zwiedzić miejscowe Muzeum Archeologiczne, znane z interesującej kolekcji dawnej ceramiki a także zabytków z okresu neolitu.
Wokół miasta Nakos znajdują się i ładne plaże, uznawane za najlepsze na całej wyspie. Najchętniej odwiedzaną jest Grotta. W jej pobliżu znajdują się i ciekawe groty, i ślady dawnych budowli, które przed wiekami przegrały walkę z wodą. Ciekawym miejscem jest mały port rybacki – Agi Anna, w którym można wyszukać noclegi w niskiej cenie. Tu czekają i tawerny, i pola namiotowe – doskonałe dla grup młodszych turystów. Niemniej jednak to jeszcze nie wszystkie interesujące miejsca na tej wyspie.

W trakcie wycieczki po centralnej części wyspy koniecznie należy zajrzeć do osady Kato Sangri, w której znajdują się pozostałości weneckiego zamku. Kusi także Ano Sangri, znana z bizantyjskiej kaplicy wzniesionej w miejscu dawnej świątyni Demeter. Inną interesującą wioską jest Filoti. Założona na zboczach góry Zas jest najwyżej położoną miejscowością na całych Cykladach. Z większych kurortów, którymi kusi letników na wyspa, na uwagę zasługuje Apollonas, znany z czystej i spokojnej plaży.

Greckie wakacje. Eubea
Turyści, którym marzy się wypoczynek na jednej z greckich wysp, z całkowitą czyli stu procentową pewnością zainteresują się tak ważną i elegancką wyspą, jaką jest Eubea. To wakacyjny raj, na terenie którego turystyka ma się dobrze. Nic zadziwiającego – to jedna z największych i najmodniejszych wysp, jakimi może skusić turystów Grecja. Nie brak tu pobudzających ciekawość miast oraz modnych kurortów, w których można spędzić udane wczasy. Ci, którym marzy się głównie komfort i wygoda, mogą spędzić udany urlop w okolicach Karistos. Ten port z pozoru nie charakteryzuje się niczym ciekawym. Znajdujące się na jego terenie budowle pochodzą głównie z XIX wieku i mają dość ponury charakter. Wystarczy jednakże spędzić nieco czasu w tym mieście, by w pełni zmienić zdanie na jego temat. Mimo pozornego braku atrakcji jest to miejscowość przyjazna turystom, na terenie której można perfekcyjnie wypocząć. Kuszą pobliskie plaże, zachęcają też pozostałości po weneckim forcie. Niestety, z tej XIV – wiecznej budowli do dziś zachowały się tylko ruiny.
Karistos można potraktować również jako miejsce, z którego będą się odbywały dalsze wycieczki. Sposobów jest tu sporo. Na turystów chcących możliwie jak najlepiej poznać wyspę czekają i promy, i wodoloty. W głąb wyspy można się dostać dzięki licznym autobusom oraz taksówkom. Jedną z ciekawszych wycieczek może okazać się wyprawa na górę Ochi. To jeden z najwyższych szczytów, którymi może przyciągnąć Eubea miłośników górskich wypraw. Ciekawą i godną odwiedzenia miejscowością jest też Mili, w pobliżu której można spostrzec zabytkowy kościół z okresu średniowiecza.
Pobyt w tej części wyspy ze stuprocentową pewnością może dostarczyć wielu silnych emocji. Warto natomiast pamiętać o jednej ważnej sprawie. W okolicach Karistos goszczą tłumy, zatem w sezonie noclegi powinno się tu zarezerwować z wyprzedzeniem. Nie ma tu za to problemów z wyżywieniem. Restauracje oraz tawerny znaleźć tu można niemalże wszędzie.